poniedziałek, 9 grudnia 2024

DECEPTION/BLAGA

DECEPTION / BLAGA

My artwork is about my journey of becoming a woman and the challenges of embracing the transformation. The process has been filled with miseries, tribulations, and profound revelations. In my ever-evolving society, the balancing act between individuality and collective identity continues to shift like emotions daily. My experiences were once defined by social interaction, but today, it is the overloaded sensors of social media, where the curated identities of the mask reside anonymously. This social shift leads to my concept of individuality feeling both celebrated and threatened. The act of losing one’s individuality to adopt another leads me to feel trapped in my own decisions, vulnerabilities, as an aspirational quest for connection. However, when expressed through my art--it is a delicate dance between acceptance and rejection where the passage of exploration and transformation allows me to shed my mask for new beginnings and experiences. - Maria Fernanda Satizabal Gothard

 

Moje prace opowiadają o mojej podróży do pełni kobiecości oraz o wyzwaniach towarzyszących tej transformacji. Proces ten obfitował w niedole, udręki i dogłębne objawienia. W naszym stale ewoluującym społeczeństwie balansowanie pomiędzy indywidualnością a tożsamością zbiorową nieprzerwanie ulega zmianom podobnie jak nasze codzienne emocje. Moje doświadczenia kształtowały kiedyś interakcje społeczne, lecz dziś wpływają na nie przeciążające nasze cielesne sensory media społecznościowe, w których wyselekcjonowane maski znajdują swoje anonimowe schronienie. Ta zmiana społeczna wpływa na pojmowanie przeze mnie indywidualności, która jest obecnie zarówno celebrowana, jaki i zagrożona. Akt porzucenia własnej tożsamości w celu przyjęcia innej prowadzi do poczucia zniewolenia przez własne decyzje, słabości, w wyniku ambitnego dążenia do nawiązania więzi. Jednakże wszystko to wyrażone poprzez pryzmat mojej sztuki staje się subtelnym tańcem między akceptacją a odrzuceniem, gdzie rytuał poszukiwań i transformacji pozwala mi zrzucić maskę na rzecz nowych początków i doświadczeń. - Maria Fernanda Satizabal Gothard

 


 

piątek, 6 grudnia 2024

czwartek, 21 listopada 2024

 

W piątek, 8 listopada, odbył się finisaż wyjątkowej wystawy „Framuga” autorstwa Angeliki Kwiatkowskiej. W przeciwieństwie do wcześniejszych ekspozycji Galerii Filar Sztuki, wystawa miała miejsce na parterze w korytarzu budynku C przy Al. Grunwaldzkiej, a nie w sali wystawowej Galerii. Wystawa była dostępna od czerwca i zakończyła się uroczystym finisażem, podczas którego ogłoszono, że prace artystki będą stale eksponowane w tym miejscu.
Podczas spotkania autorka osobiście opowiedziała o idei stojącej za cyklem „Framuga”, który stanowi fotograficzny reportaż przedstawiający kontrasty estetyczne i społeczne w polskich miastach, na przykładzie miejscowości Korsze. Projekt, wykonany pod kierunkiem magistra Macieja Łojewskiego, ukazuje drzwi i okna jako symboliczne przejścia do różnych światów.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowakowie z wychowawczynią, którzy przy tej okazji mieli również możliwość zwiedzenia Biblioteki ANS w Elblągu oraz aktualnej wystawy w sali Galerii Filar Sztuki. 
 

Portret Miasta - Bogdan Kiliński - fotorelacja z wernisażu

 

Wystawa „PORTRET MIASTA” Bogdana Kilińskiego w Galerii Filar Sztuki przyciągnęła 7 listopada licznych gości, zainteresowanych twórczością tego cenionego elbląskiego artysty. Bogdan Kiliński, związany z Elblągiem od czterdziestu lat, opowiedział o technikach, które stosuje, oraz o swojej wyjątkowej relacji z miastem, które zna dosłownie „od fundamentów” – jako młody człowiek pracował przy odbudowie elbląskiej starówki, badając jej historyczne podwaliny.
Prace na wystawie są niezwykłymi graficznymi portretami Elbląga, w których artysta z detaliczną precyzją odtwarza miejskie zakamarki, zabytki i atmosferę, oddając tym samym hołd miejscu, które od lat go inspiruje. Każda grafika stanowi niepowtarzalne połączenie rzeczywistości i artystycznej wizji, tworząc obraz miasta pełnego tajemnic i historii. 
 
Prace Bogdana Kilińskiego można oglądać do 6 grudnia. 
 
Oto kilka zdjęć z wernisażu 
 

środa, 30 października 2024

Portrety Miasta - grafika artystyczna - Bogdan Kiliński

Zapraszamy na wernisaż wystawy zatytułowanej PORTRET MIASTA - GRAFIKA ARTYSTYCZNA elbląskiego artysty Bogdana Kilińskiego, który odbędzie się 

7 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w Galerii Filar Sztuki 



 

Wystawa „PORTRET MIASTA” autorstwa Bogdana Kilińskiego, elbląskiego artysty, to hołd dla Elbląga, miasta, z którym artysta jest związany od lat 80. XX wieku. Prace prezentowane na wystawie odzwierciedlają fascynację Autora historią i architekturą Starego Miasta, które odradza się po zniszczeniach wojennych. Każda grafika to unikalne połączenie rzeczywistości miejskiej z artystyczną wyobraźnią, ukazujące magiczną stronę Elbląga. Wystawa jest zaproszeniem do odkrywania duchowej i fizycznej tożsamości miasta, gdzie każdy element ma swoje znaczenie, tworząc dynamiczny i bogaty w historię portret Elbląga.
 
Zapraszam do zanurzenia się w tę wyjątkową przestrzeń, gdzie każdy obraz opowiada swoją historię, a wszystkie razem tworzą portret, który oddaje ducha miasta - dynamicznego, i bogatego w historię. Mam nadzieję, że "PORTRET MIASTA" zainspiruje do refleksji nad miejscem, które na co dzień istnieje gdzieś obok i skłoni do poszukiwania jego ukrytych skarbów.
Wszystkie prace prezentowane na wystawie wykonane są w technice akwaforty i akwatinty, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych i tonalnych, wykorzystując proces estetyki odbicia w sztuce. - Bogdan Kiliński

wtorek, 29 października 2024

FRAMUGA - Angelika Kwiatkowska

 Zapraszamy 

Galeria Filar Sztuki serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę pt. “Framuga”, autorstwa Angeliki Kwiatkowskiej.
Tym razem ekspozycja nie odbędzie się w tradycyjnej sali wystawienniczej przy Bibliotece ANS w Elblągu, lecz na parterze w korytarzu budynku C przy Al. Grunwaldzkiej.

Wystawa trwa od czerwca bieżącego roku, a jej uroczyste zakończenie i finisaż odbędzie się w listopadzie. Co więcej, prace pani Angeliki będą na stałe eksponowane w tym miejscu, co pozwoli na długotrwałe obcowanie z jej twórczością.

Angelika Kwiatkowska jest plastykiem, która w 2023 roku obroniła licencjat w Instytucie Sztuk Pięknych w Olsztynie. Obecnie kontynuuje studia drugiego stopnia na tym samym wydziale. Cykl “Framuga” powstał w ramach ćwiczeń z fotografii pod kierunkiem magistra Macieja Łojewskiego. Reportaż ten przedstawia skrajne różnice w estetyce i społeczeństwie polskich miast, na przykładzie niewielkiego miasta Korsze. Tytuł wystawy odnosi się do prostych kompozycji przedstawionych na wydrukach, które koncentrują się na drzwiach i oknach jako symbolach wejścia w specyficzny świat.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i uczestnictwa w finisażu! 

Finisaż 8 listopada o godz. 10.00.



 

 

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Zatrzymać chwile - fotorelacja z wernisażu

W czwartek 13 czerwca odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Zatrzymać chwile", autorką prac jest Irena Jadwiga Bykowska. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 


poniedziałek, 10 czerwca 2024

Zatrzymać chwile


 

Moja przygoda z fotografią zaczęła się ponad 20 lat temu. Pierwsze lata, to było bieganie z aparatem i fotografowanie wszystkiego. Po kilku latach moja „fotograficzna dojrzałość” przerodziła się w pasję i bardziej świadomy wybór obrazów i elementów do fotografowania.  Na pewno przyczynił się do tego udział w warsztatach fotograficznych, poznanie dorobku innych, nowo poznanych ludzi, którzy podzielają moją pasję.  Z każdym rokiem czułam, że zdobyte doświadczenie czyni mnie lepszą obserwatorką, co miało przełożenie w fotografowaniu ludzi, miejsc, zdarzeń oraz natury.
W 2019 r. jako jedna z laureatek konkursu fotograficznego na temat Unii Europejskiej byłam zaproszona przez Panią prof. Barbarę Kudrycką do Brukseli, co potraktowałam nie tylko jako nagrodę, ale i kolejne warsztaty.
Miesięcznik „Charaktery” opublikował jedno z moich zdjęć, które wzięło udział w konkursie Akademii Fotografii prowadzonej miedzy innymi przez znanego fotografa – wykładowcę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Moje wystawy:
2012 - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
2018 - Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
2019 – Biblioteka w Warszawie
2021 – Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu
 

13 czerwca 2024 r. będę miała przyjemność gościć Państwa na kolejnym wernisażu moich zdjęć w Bibliotece Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, na który serdecznie zapraszam.          

Irena Jadwiga Bykowska 


piątek, 17 maja 2024

Damy na 5 - fotorelacja z wernisażu

W środę, 15 maja, odbył się wernisaż "Damy na 5", który stanowił wyjątkowe wydarzenie zakończenia Tygodnia Bibliotek w BANS. Na spotkaniu obecne były autorki wystawianych prac, które dzieliły się swoją pasją do patchworku oraz malarstwa intuicyjnego (Vedic Art). Wśród gości pojawiło się wielu entuzjastów tego stylu, a atmosfera była niezwykle miła i inspirująca.


Wystawa "Damy na5” będzie dostępna do 8 czerwca, zatem zachęcamy do obejrzenia unikatowych prac artystek.
 

sobota, 11 maja 2024

Damy na 5

Zapraszamy w środę 15 maja o godz. 17.00 do Galerii Filar Sztuki mieszczącej się w Bibliotece ANS w Elblągu, przy Al. Grunwaldzkiej 137 na niezwykłą wystawę.

Wystawa prac pięciu kobiet, które prezentują swoją pasję do patchworku oraz malarstwa intuicyjnego. Na wernisażu zagra gościnnie Dagna Krause


Wystawa “Damy na 5” to fascynujące połączenie różnych dziedzin artystycznych: malarstwa intuicyjnego oraz patchworku. Pięć utalentowanych kobiet prezentuje prace na tej wystawie.

Malarstwo intuicyjne Vedic Art to wyjątkowa technika, która pozwala artystom wyrazić swoje emocje i myśli w sposób spontaniczny. Prace powstałe w tej metodzie często emanują energią i głębią.

Patchwork to sztuka łączenia różnych materiałów w jedną całość. Na wystawie możemy spodziewać się niezwykłych kompozycji, które łączą tkaniny, kolory i wzory w unikalny sposób.

Malarstwo intuicyjne prezentują Ewa Maria Piasecka i Elżbieta Czerska, patchwork: Krystyna Zasońska, Maria Satizabal Gothard i Małgorzata Karmasz.

Dźwięki wilonczeli dodają jeszcze jednego wymiaru do wystawy. Wilonczela to instrument strunowy o pięknych, melancholijnych dźwiękach. Na wernisażu gościnnie będzie grała Dagna Krause.

Wszystko to razem tworzy niepowtarzalne doświadczenie dla zmysłów. Zapraszamy na wernisaż “Damy na 5”, aby odkryć tę wyjątkową wystawę i cieszyć się sztuką stworzoną przez pięć utalentowanych artystek! 

 

Ewa Maria Piasecka - matematyk-informatyk na emeryturze. Od zawsze lubiłam kolory i kompozycje. Skąd „Vedic Art”? – byłam na warsztatach gdzie odbywały się między innymi kursy zielarstwa i Vedic Art. Zielarstwo skończyło się po godzinie, zostały kursy Vedic Art. Czym jest Vedic Art? Metoda Vedic Art została założona w 1988 roku przez Curta Källmana w Szwecji. Słowo „wedyjski” pochodzi od indyjskiego sanskryckiego słowa „weda”, które oznacza wiedzę lub mądrość. Podstawowy pogląd Vedic Art jest taki, że wszyscy mamy w sobie wielką moc twórczą i wiedzę od urodzenia. Malarstwo jest ważnym narzędziem pozwalającym rozwinąć te wewnętrzne zasoby, aby można je było wykorzystać w konkretny sposób w życiu i sztuce. Przeszłam wszystkie poziomy kursów „Vedic Art inaczej zwanym malarstwem intuicyjnym i bardzo to sobie cenię, ponieważ daje mi to możliwość wymalowania z siebie emocji, które w danym momencie mojego życia szczególnie się uaktywniają. Obraz powstaje w czasie, można go przemalować kilka razy jeśli tylko jest taka „wewnętrzna” potrzeba.


Elżbieta Czerska

Odkąd pamiętam zawsze pasjonowały mnie barwy i kształty. Już jako mała dziewczynka kochałam kolorowanki, które przygotowywała dla mnie moja mama, a pierwsze próby rysunku podejmowałam w swoim pokoju, patrząc z okna i starając się odtworzyć widziane obrazy. Wiedziałam, że nie są one idealne, nie takie, jakie chciałabym, żeby były, ale mimo to, rysowanie sprawiało mi ogromną radość. Później przyszła dłuuuga przerwa. Studia, praca... ale uczucie, że chciałabym sięgnąć po farby narastało i na swojej drodze spotkałam ludzi zajmujących się malowaniem intuicyjnym Vedic Art. To było to. Minęło blisko pięć lat i ukończyłam drugi stopień kursu. Tworzone przeze mnie obrazy zawierają cząstkę mnie i każdy z nich jest unikatowy, ale tak naprawdę nie one są tu najważniejsze. Vedic Art - to proces, to droga, to odkrywanie siebie, czas spędzony tylko ze sobą i dla siebie, wyciszenie i medytacja. Rozwój, o jakim nawet nie śniłam i jedna z najlepszych decyzji jaką podjęłam w całym moim życiu. Z całego serca polecam.

 

Krystyna Zasońska

Od wielu lat emerytka, lubię rękodzieło. Prowadzę zajęcia rękodzielnicze na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uwielbiam patchwork i nim się zajmuję. Należę do Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Moje prace biorą udział w wystawach krajowych i za granicą.

 

Maria Satizabal Gothard

I am from Colombia South America, I graduated in Fine Art in my country and then I moved to United States to get my masters in fine Art Photography,  where I live now.

Materials: fabric and beads. Our identities evolved from years of personal history. Each layer has a unique connection to each other, knotting the strength of the fiber themselves. For me,fabric mimics the invisible layers of our personification only revealed over the time.

[Pochodzę z Kolumbii w Ameryce Południowej, ukończyłam studia artystyczne w swoim kraju, a następnie przeprowadziłam się do Stanów Zjednoczonych, aby uzyskać tytuł magistra fotografii artystycznej, gdzie obecnie mieszkam. Materiały: tkanina i koraliki. Nasza tożsamość ewoluowała na podstawie lat osobistej historii. Każda warstwa ma ze sobą unikalne połączenie, wiążąc wytrzymałość samego włókna. Dla mnie tkanina naśladuje niewidzialne warstwy naszej personifikacji, które ujawniają się dopiero z biegiem czasu.]

 

Małgorzata Karmasz

Patchworki szyję hobbystycznie. Jestem biologiem i  ekologiem. Byłam nauczycielem biologii w szkole średniej. Przygodę z patchworkiem zaczęłam kilkanaście lat temu od charytatywnego szycia poduszek ,,Celinek" dla dzieci hospicyjnych. Należę do Stowarzyszenia Polskiego Patchworku i grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski. Dzięki koleżankom  ze stowarzyszenia i gdańskiej grupy poznaję  nowe techniki pracy z tkaninami i brałam udział w wielu wspólnych wystawach na terenie Polski i za granicą.