czwartek, 7 marca 2019

Zaszaleć czy oszaleć?


„Zaszaleć  czy oszaleć?”

prezentacja pracy magisterskiej Marty Tyszkowskiej,

absolwentki Akademii Sztuk Pięknych 
im. Jana Matejki w Krakowie

- Wydział Grafiki Pracownia Projektowania Plakatu

Informacja o autorce:Marta Tyszkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki, Pracownia Projektowania Plakatu.
Na wystawie "Zaszaleć czy oszaleć" prezentuje pracę dyplomową, którą obroniła w 2018 r. a na którą składa się cykl plakatów opartych na literaturze nawiązującej do tematyki szaleństwa.
Plakaty wykonane są w technice grafiki komputerowej, druk cyfrowy.

We wstępie do pracy magisterskiej Marta Tyszkowska napisała :
Wyobraziłam sobie, że Teatr Stary w Krakowie przygotowuje cykl sztuk teatralnych oscylujących wokół interesującego mnie tematu i postanowiłam przygotować plakaty dla tej sceny [...]
Słowo zaszaleć zainspirowało mnie do doświadczeń. Podjęłam próbę stworzenia czegoś innego, przełamania się, rozbudowania nowych środków wyrazu. Udało mi się połączyć ekspresję malarską (to druga moja pasja)
z fotografią i zaadaptować je do wymogów specyficznego języka plakatu opartego na skrócie myślowym i metaforze. Praca oprócz przyniesionej satysfakcji przeniosła mnie w ekscytujący świat nieznanych dotąd obszarów sztuki.
Powstały plakaty do dramatów
"Wariat i zakonnica", "Sonata Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco, "Pachnidło" Patrick'a Süskind, "Piana dni" Borisa Vian, "Oczyszczeni" Sary Kane, "Pianistki" Elfriede Jelinek, "Ptasiek" Williama Whartona.

Marta Tyszkowska jest elblążanką i ma nadzieję pogodzić swoje zawodowe pasje - plakat, grafikę projektową i malarstwo z zamieszkaniem w rodzinnym mieście.


Wystawa w Galerii Filar Sztuki będzie czynna do 20 kwietnia br. Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki PWSZ w Elblągu, aleja Grunwaldzka 137.

1 komentarz:

Dziękujemy za komentarz :)